null

FIRST

ROBOTİK YARIŞMASI

ENKATECH ROBOT TEAM  ( #6985 )

Enkatech Robot Team olarak 2017 den beri katıldığımız yarışmalarda çeşitli ödüller almaya hak kazandık. Bir çok farklı ödüle layık görüldük. Aldığımız başarılar sayesinde Amerikada yapılan uluslararası finalinde ülkemizi temsil etme fırsatı bulduk. Kurmuş olduğumuz bu takım öğrencilerimizin himayesinde her geçen gün büyüyerek ve gelişerek devam ediyor. Robot yapmanın yanında takım çalışması, iş bölümü , iletişim, güvenlik, yabancı dil, algoritmik düşünme gibi pek çok alanda büyük gelişimler göstermiştir.

FIRST NEDİR?
FIRST (For Inspiration and Recognition of Science and Technology)
1989 yılında mucit Dean Kamen tarafından kuruldu. Amacı gençlerin bilim ve teknoloji alanındaki ilgisini arttırmaktır.
First Robotics Competition (FRC) ise, First Vakfı tarafından her sene düzenlenen bir robotik yarışmadır. Takımlar, her yıl bir tema çerçevesinde, yaptıkları robotlarla belirli görevlerin üstesinden gelmeye çalışırlar.
İlk FRC 1992’de New Hempshire’de bir spor salonunda 28 takımın katılımı ile gerçekleşmiş. Şimdi ise ABD, Kanada, İsrail, Meksika, Avustralya, Türkiye, Çin, Brezilya, Şili, Dominik Cumhuriyeti, Hollanda, Şili, İngiltere, Tayvan, Singapur,BAE ve Türkiye’den 250 binden fazla öğrenci FRC’ye katılıyor.

DÜNYA

ROBOT OLİMPİYATI

DÜNYA ROBOT OLİMPİYATLARINDA ENKA TEKNİK OKULLARI
Dünya Robot Olimpiyatı WRO Turnuvasında Enka Teknik okulları takımımız ENKAtech Lego Team olarak katıldığımız bu yarışmada pek çok başarı elde ettik. İki yıl üst üste ülkemizi yurt dışında temsil etme hakkı kazandık. Önce hindistana daha sonraki yılda Çin ve Filipinler’e gitmeye hak kazandık. Hem açık hemde kapalı kategoride dereceler elde ettik. Takımımız yaptığı bu robotlarla mekanik tasarım ve yazılım konusunda kendilerini geliştirme fırsatı elde ettiler. Bu yarışmaların en önemli özelliği ise takım çalışmasına verdiği önem olmaktadır. Öğrencilerimiz de bu sayede çok değerli gelişimler elde etme fırsatı yakaladılar.

WRO Nedir?                           

Dünya Robot Olimpiyatlarının (WRO) amacı gençlerin robot ve bilime karşı ilgilerini arttırmaktır. WRO ilkokuldan üniversiteye dünyanın her yerinde tüm öğrencilerin fikir üretme ve problem çözme gibi yeteneklerini “düşündürücü ve eğitici robot turnuvaları ve aktiviteleri” düzenleyerek geliştirir.

FIRST

LEGO LİGİ

First lego lig 2017 İstanbul bölge turnuvada Teknik Lise takımımız “ENKAlegoteam” , 36 takım içerisinde 2.lik kupasını kaldırdı ve ulusal turnuvada okulumuzu temsil hakki kazandı. Fen takımımız “ENKAfen” ise  centilmenlik ödülü olan duyarlı profesyonellik ödülüne layık görüldü

Peki FLL nedir?

Yurt dışında FIRST® LEGO® League (FLL) ismiyle bilinen ve küresel, birleştirici, eşitleyici, her senesi muhteşem maceralara gebe, özgüven sahibi, sorgulayan, takım halinde, toplumsal anlamı olan çözümler üreten bir gençlik yetişmesi için vitamin görevi gören bu turnuvayı; ülkemizde Bilim Kahramanları Buluşuyor adı altında gönüllüler ve destekçilerin katkısıyla 2005 sezonundan beri düzenleniyor.