null
ANADOLU TEKNİK LİSESİ

Özel ENKA Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, tüm öğrencilerin tam burslu eğitim aldığı özel teknik lise türünde Türkiye’de ilk açılan okuldur. 2008 yılında geçici binada hizmete başlamış ve 2010 yılında asıl kampüsüne taşınmıştır. Okulumuzda endüstriyel otomasyon, makine teknolojileri ve kimya teknolojileri alanlarında 395 öğrenciyle eğitime devam edilmektedir.

Enka Teknik Okulları; piyasanın ihtiyaç duyduğu meslek alanlarında en son teknolojiye sahip makine, cihaz donanımı ve çağdaş yöntemlerle eğitim vermek; öğrencilerimizin hem sosyal hem de kültürel ihtiyaçlarını karşılayarak, sorumluluk bilinci, mesleki etik, ahlak değerleri ve duyarlılık aşılamak; endüstriyel sektörlerin gelecekte Ar-Ge birimlerinde görev alacak, üretimlerine katma değer sağlayacak ve mesleki teknik eğitim kurumlarının ihtiyaçlarını karşılayabilecek yeterlilikte bireyler yetiştirmek yönündeki amaçlarını gerçekleştirmek üzere kurulmuştur.

Vizyonumuz; okulumuzda “ENKA” ismine yakışır biçimde vereceğimiz eğitimle, kendi alanında Türkiye’de bir ilki gerçekleştirip yüklendiğimiz sorumluluğun farkında olarak, bizden sonraki kurumlara iyi bir örnek teşkil etmek, ülkemizde ve dünyada mesleki teknik eğitim alanında söz sahibi olmak olarak belirlenmiştir.

Okulumuzda eğitim alan öğrencilerimizin tamamı karşılıksız tam burslu olarak okumaktadır. Eğitim, servis ve yemek gibi hizmetlerin tamamı ücretsiz olarak sunulmakta olup üniversiteye hazırlık kursu da okulumuz bünyesinde ücretsiz olarak verilmektedir.

Özgün eğitim programı, teknik olanakları ve yetkin öğretim kadrosuyla hizmet veren okulumuz, Makine İhtisas Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nün tarafımıza hibe ettiği 30.750 metrekarelik bir yeşil alan içinde 15.000 metrekare kapalı alanda hizmet vermektedir. Binamızda 27 derslik, 5 laboratuvar, makine teknolojileri, endüstriyel otomasyon ve kimya teknolojileri alanlarına ait toplam 13 atölye, yemekhane ve spor salonu bulunmaktadır. Okul mekânları, donanımı ve eğitim programı, yurt dışında, özellikle Almanya’da eğitim veren benzer kurumlar ile iş birliği içerisinde geliştirilmiştir. Okulumuzda öğrencilerimizin uygulamalı eğitimlerini desteklemek amacıyla son teknoloji ile donatılmış fizik, kimya ve biyoloji laboratuvarları yer almakta olup ayrıca LEGO robot atölyesi, hobi uçak – drone atölyesi, bilim merkezi, görsel sanatlar atölyesi, orkestra çalışma salonu da bulunmaktadır.

Öğrencilerimiz, son teknolojiye sahip CNC makinaları, üst düzey kimya laboratuvar cihazları ve endüstri 4.0’a uygun mekatronik atölyelerinde proje tabanlı eğitim felsefesi ile üstün bir teknik eğitim almaktadırlar. Geniş atölye makine parkuru ve bilgisayar laboratuvarında sunulan 3D yazıcı imkanlarıyla tasarladıkları projeleri kolaylıkla hayata geçirebilmektedirler. Öğrencilerimiz kullandıkları 3D yazıcıyı, 3 eksenli ve 5 eksenli CNC makinasını, mekatronik deney setlerini kendi atölyelerimizde kendileri tasarlayarak imal etmektedirler. Öğrencilerimizin sanayi ile bütünleşmeleri, şimdiden üretim kültürü kazanmaları ve üretimi yerinde görmeleri için de fabrikalara teknik geziler düzenlenmektedir.

Yurt dışındaki meslek okulları ile kurulan karşılıklı ilişkiler, kardeş okul projesiyle güçlendirilmiştir. Kardeş okul çalışmaları içerisinde her yıl belirli sayıda öğrencimiz okulumuz tarafından yurt dışına mesleki staj çalışmalarına gönderilmekte, kardeş okullarımızdan da misafir öğrencilerimiz Türkiye’de okulumuzda ağırlanmaktadır. Öğrencilerimizin yabancı dil yeterliliklerini arttırmak için Makine İhtisas Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nün sponsorluğunda, burslu olarak her yıl belirli sayıda öğrencimiz İngiltere’ye dil okuluna gönderilmektedir.

ISO 9001:2015 kalite yönetim belgesi ve Sağlık Bakanlığı “Temiz okul sağlıklı okul” belgelerine sahip okulumuzda Avrupa Birliği Erasmus Plus projeleri de aktif olarak devam etmektedir. Son olarak Erasmus programı çerçevesinde Polonya, Belçika, Almanya, İtalya ve Macaristan ile beraber okulumuz öğrencileri tarafından güneş enerjisi ile yol alan tekne yapımı projesi gerçekleştirilmiştir.

2020 yılı Haziran ayında 110 öğrencimiz okulumuzdan mezun olmuştur. 6 mezunumuz YKS sınavlarında Türkiye genelinde ilk 1000 öğrenci içine girmeyi başarmıştır. Mezunlarımızdan tamamı seçkin üniversitelerin seçkin lisans alanlarında tıptan eczacılığa, diş hekimliğinden mühendisliklere, hukuktan işletmeye birçok farklı alanda yerleştirilmiştir. 32 mezunumuz mühendislik fakültelerine, 7 öğrencimiz tıp, 4 öğrencimiz diş hekimliği, diğer öğrencilerimiz ise çeşitli fakültelere yerleşmişlerdir. Mezun öğrencilerimiz, kurdukları mezunlar derneği çatısı altında, ENKA kültürünü yaşamlarında devam ettirmekte; staj imkanlarının arttırılması, iş seçeneklerinin duyurulması, sosyal sorumluluk projeleri gibi birçok alanda bu dernek çatısı altında iş birliği yapmaktadırlar.

Öğrencilerimiz, Kanada menşeili Waterloo Üniversitesi tarafından düzenlenen Matematik yarışmasında 9. Sınıf kategorisinde 1.lik, 10. Sınıf kategorisinde 1.lik, 11. Sınıf kategorisinde dünya 28.si olarak büyük başarıya imza atmışlardır. TÜBİTAK Araştırma Projelerinde Türkiye 2.si olan öğrencimiz Dilay DAL, her yıl 60’ın üzerinde ülkeden yaklaşık 1600 öğrencinin çağırıldığı, ABD’de her yıl Intel firması tarafından düzenlenen Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı’nda (ISEF) ülkemizi temsil etmeye hak kazanmıştır.

Okulumuz mesleki alanlarda da her geçen yıl başarılarını arttırmaktadır. Türkiye ve KKTC’den 129 takım ve 339 gencin katıldığı, Türkiye Vodafone Vakfı’nın yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Habidat Derneği iş birliği ile düzenlediği Online İdeathon’da “Yarını Kodlayanlar Online Cavideathon” adı altında 14-17 yaş arası lise öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen etkinlikte “Covcam” projesiyle Dilay Dal ve Dilan Deniz Uçar’ın oluşturduğu takımımız ikinci olmuştur. Okul atölyelerimizde hazırladıkları robot ile FRC  Mersin Off Season yarışmasında kalite ödülünü almışlardır. Kafes savaşları kategorisinde Marmara üniversitesinin hazırladığı robot yarışmasında 2.liği kazanan ekibimiz analitik düşünme, problem çözme, iletişi kurma, mühendislik bilgisi, anlık karar verme, programlama v.b. alanlarda gelişim fırsatı yakalamışlardır.

Sporda ve sanatta da biz varız diyen öğrencilerimiz, Satrançta Türkiye Satranç Federasyonu tarafından düzenlenen, çeşitli yaş gruplarında toplam 2557 kişinin mücadele ettiği şampiyonada, yıldızlar kategorisinde 16 yaş kızlar kategorisinden öğrencimiz Azra Ece Koç Türkiye şampiyonu olmuştur.  Tamamı öğrencilerimiz tarafından hazırlanan “ENKA’nın Sesi” isimli okul dergimiz ise yılda iki sefer yayınlanarak yayın hayatına devam etmektedir. Okulumuz öğretmenlerinin rehberliğinde çalışmalarını yürüten tiyatro kulübü öğrencilerimiz pandemi dönemi nedeniyle evlerinden online bağlantılar ile oluşturulan 5 bölümlük radyo tiyatrosunu seslendirdiler ve youtube sosyal medya kanallarında yayınladırlar.

Öğrencilerimizin kulüp çalışmalarına verdiğimiz destek çerçevesinde, öğrencilerimiz Model Birleşmiş Milletler, İngilizce Drama, sosyal sorumluluk projeleri gibi birçok sosyal alanda faaliyetlerini sürdürmektedirler. Sürdürülebilir kampüs teması altında Anadolu Teknik Lisesi ve diğer ENKA okullarımız ile beraber sürdürülebilirlik faaliyetleri organize edilmektedir.