null

TÜBİTAK BİLİM

OLİMPİYATLARI

Liseye (son sınıflar hariç) devam etmekte olan öğrencileri Temel Bilimlerde çalışmalar yapmaya özendirmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bu alanlarda gelişmelerini destekleyerek katkı sağlamak amacıyla Matematik, Bilgisayar, Fizik, Kimya ve Biyoloji dallarında Ulusal Bilim Olimpiyatları TÜBİTAK tarafından düzenlenmektedir.
Ulusal Bilim Olimpiyatları iki aşamalı bir sınav sistemiyle uygulanmakta olup, ikinci aşama sınavları sonucunda madalya almaya hak kazanan öğrenciler, aldıkları madalya ve para ödülünün yanı sıra, sınavdaki dereceleri oranında girecekleri ilk Lisans Yerleştirme Sınavında (LYS) bir kereye özgü olmak üzere ek katsayı uygulamasından yararlanır. Ayrıca LYS sonucunda üniversitelerimizin temel bilim bölümlerinden birini kazanarak kayıt yaptıran öğrenciler, Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı tarafından 2205-Yurt içi Lisans Burs Programı çerçevesinde desteklenmektedir.

TÜBİTAK Bilim olimpiyatları, okulumuzda akademik anlamda Matematik ve Fizik alanlarında bilimsel çalışmaları teşvik etmek, öğrencilerin bu alanda yeteneklerini değerlendirmek ve geliştirmek amacıyla yapılmaktadır. Öğrencilerimiz, danışman öğretmenlerin desteğiyle Fizik ve Matematik eğitimlerini üniversite düzeyinde görmektedir. Hazırlık sınıfına kaydolan öğrenciler, yürüttüğümüz TÜBİTAK ULUSAL BİLİM OLİMPİYATLARI hazırlık çalışmaları kapsamında eğitim-öğretim başlamadan önce yaklaşık bir haftalık FİZİK ve MATEMATİK çalışma kampına alınır. Eğitim-öğretimin başlamasının ardından okul saatleri dışında hafta içi bir gün ve Cumartesi günleri tam gün, uzman akademisyenler tarafından aynı doğrultuda çalıştırılan öğrenciler belirlenen tarihte başarı ve eğilimlerine göre Fizik ve Matematik olarak iki takıma ayrılır. Kendi alanlarında çalışmalarına yoğunlaşarak Mayıs ayında TÜBİTAK’ın yapmış olduğu ulusal bilim olimpiyat sınavına girerler. Olimpiyat çalışmaları 9. 10. ve 11. Sınıfta da devam eder.