null
ENKA VAKFI

Türkiye’nin dünya çapındaki İnşaat ve Sanayi Grubu ENKA, bir sosyal sorumluluk projesi olarak kurmuş olduğu ENKA VAKFI aracılığıyla toplumumuz ve özellikle gençlerimiz için spor, kültür ve eğitim alanlarında önemli projeleri yaşama geçirmektedir.

1983 yılında kurulan ENKA Spor Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı’nın amacı Türk gençliğini çağdaş uygarlık düzeyinde eğitmek, geliştirmek ve Türk toplumuna başarılı gençler kazandırmaktır.

BAĞLI KURULUŞLARIN FAALİYETLERİ

1. ENKA SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ

Kulüp atletizm, tenis, sutopu ve yüzme branşlarında uzman antrenörlerinin gözetiminde çalışmalar yaparak Türk sporunun çağdaş spor düzeyine ulaşmasına katkıda bulunmaktadır. Şu ana kadar milli takımımıza yüzlerce sporcu yetiştirmiş, gençliğin spora yönlendirilmesini, sporun yurt çapına yayılmasını ve sevilmesini amaç edinmiştir. ENKA Spor kulübümüzün çalışmalarını www.enkaspor.com sitesinden takip edebilirsiniz.

2. ENKA KÜLTÜR VE SANAT

29 yıldan bu yana tüm yıla yayılan saygın ve seçkin bir programla sanatseverlerle buluşan ENKA Kültür Sanat etkinlikleri, yaz aylarında 1.000 seyirci kapasiteli ENKA Eşref Denizhan Açıkhava Tiyatrosu, kış ve bahar aylarında ise 600 seyirci kapasiteli ENKA İbrahim Betil Oditoryum’da gerçekleştirilmektedir.

Ticari amaç gözetilmeksizin yapılan bu uygulamada nitelikli gösteri ve dinleti sanatlarının buluşması gerçekleştirilmektedir. Konser, tiyatro, opera, bale ve sinema gösterilerinin yanı sıra ENKA sanat galerisi çeşitli sergilerle programda yer almıştır.

ENKA Sanat faaliyetlerini www.enkasanat.org sitesinden takip edebilirsiniz.

3. İSTANBUL ÖZEL ENKA OKULLARI

1994 yılında yapımına başlanan ve kısa sürede bitirilen ENKA Özel Okulları İlk, Orta ve Lise kısmında eğitimini çağdaş yöntemleriyle devam ettirmektedir. Okul, öğrencilerinin kapasitelerini sonuna kadar geliştirmek, düşünce ve eylem özgürlüğü aşılamak, zihinsel yeteneklerini ve ahlaki değerlerini pekiştirmenin yanı sıra onları Türkiye’nin önde gelen yurttaşları haline getirmeyi misyon edinmiştir.

4. ADAPAZARI ÖZEL ENKA OKULLARI

Adapazarı Özel ENKA Okulları 17 Ağustos’ta deprem felaketini yaşayan Sakarya ilimize 6 km. mesafede Karasu yolu üzerinde kurulmuştur. Vakıf Yönetim Kurulunun aldığı karar doğrultusunda oluşturulan fondan okulun bütün gereksinmeleri karşılanmaktadır.

Bu okulumuz, spor salonu, yüzme havuzu, koşu parkuru, öğretmen lojmanları, 31.000 adetten fazla kitaplık okul kütüphanesi ve mevcut olanakları ile Adapazarı’nın kültür, sanat ve spor merkezi olma yolunda önemli adımlar atmıştır.

Okul şu anda, Türkiye’deki ilk Microsoft IT Academy, VUE sınav merkezi, ECDL yetkili eğitim ve sınav ile medyasoft eğitim merkezidir. ECDL sertifikası alan öğrenciler Türkiye’de 10’a yakın üniversitede bilgisayar derslerinden muaf tutulmaktadır.