null
FEN ve TEKNOLOJİ LİSESİ

Modern eğitim kampüsü, nitelikli öğretim kadrosu, donanımlı laboratuvarları ile 2014 yılında kurulan okulumuzda 120 öğrenci eğitim almaktadır. Okulun kuruluşundaki en önemli amaç geleceğin Türkiye’sini dünya üzerinde hak ettiği yerlere taşıyacak nitelikli insanlar yetiştirilmesidir. Eğitim öğretim süresi 5 yıl olup ilk yıl hazırlık sınıfında İngilizce dil eğitimi verilmektedir. Almanca ise ikinci dil olarak öğretilmektedir.

Fen ve Teknoloji Lisemizdeki ana hedeflerimiz:

1-Proje tabanlı eğitim öğretim,

2-Öğrencilere iyi üniversitelerin iyi bölümlerini kazandıracak akademik eğitim verebilmek,

3-Öğrencilerimize iyi bir yabancı dil eğitimi vermek,

4-Öğrencilerimize çağın gerektirdiği teknoloji eğitimini vermek,

5- Kültür, sanat ve sosyal alanlarda verilen eğitim ve düzenlenen etkinliklerle entelektüel düzeylerini yükseltmektir.

Okulumuz, 30.750 m2 bir yeşil alan içinde 15.000 m2 kapalı alanda, Kocaeli il sınırlarında Makina İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde hizmet veren Özel ENKA Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile aynı binada yer almaktadır. Kendine ait 10 dersliği olan okulumuzda, öğrencilerimiz yemekhane, spor salonu, tenis kortu, futbol sahaları ve diğer kampüs alanlarını Özel ENKA Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ile ortak kullanmaktadır.

Okulumuzda eğitim alan öğrencilerimizin tamamı tam burslu olarak öğrenim görmektedir ve burslar karşılıksızdır. Eğitim hizmetlerinin tamamı ücretsiz olarak sunulmakta olup üniversiteye hazırlık kursu da okulumuz bünyesinde verilmektedir.

Okulumuzda fen lisesi müfredatına ek olarak 10. sınıftan itibaren öğrencilerin hedef ve eğilimleri doğrultusunda tıp eğitimi almak isteyen öğrencilere genetik laboratuvarında genetik dersleri; mühendislik okumak isteyen öğrencilere ise mekatronik ve bilgisayar programlama dilleri atölyelerde öğretilmektedir.

Öğrencilerin yabancı dil eğitimlerini desteklemek amacıyla Makine İhtisas Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nün sponsorluğunda her yıl belirli sayıda öğrencimiz İngiltere’ye dil okuluna gönderilmektedir.

Encyclopaedia Britannica gibi dijital kaynakların da yer aldığı oldukça zengin bir kütüphaneye sahip olan okulumuzda öğrencilerimiz birçok süreli yayını da takip edebilmektedir. Okulumuzda öğrencilerimizin uygulamalı eğitimlerini desteklemek amacıyla son teknoloji ile donatılmış fizik, kimya ve biyoloji laboratuvarları yer almakta olup ayrıca LEGO robot atölyesi, hobi uçak – drone atölyesi, bilim merkezi, görsel sanatlar atölyesi, orkestra çalışma salonu da bulunmaktadır.

Birçok farklı üniversite ve firma ile iş birliği içerisinde hazırlanan TUBİTAK lise öğrencileri araştırma proje yarışmalarında ENKA Anadolu Teknik Lisesi öğrencilerimiz ile beraber üstün bir başarı gösteren öğrencilerimizin hazırladıkları 28 projeden 12’si bölge sergisine seçilmeye hak kazanmıştır. Bölge sergisinde 4 projemiz birincilik 1 projemiz ikincilik almıştır. Final proje sergisine giden bölge birincilerimizden, Fizik projemiz Türkiye 2.si Biyoloji projemiz Türkiye 3.sü Yazılım projemiz Türkiye 4.sü olmuştur.

TÜBİTAK tarafından düzenlenen Ulusal ve Uluslar arası Bilim Olimpiyatlarında her yıl üstün başarı gösteren öğrencilerimiz bunun yanı sıra birçok farklı üniversite ve firma ile iş birliği içerisinde hazırlanan TUBİTAK lise öğrencileri araştırma proje yarışmalarında ENKA Anadolu Teknik Lisesi öğrencilerimiz ile beraber birçok başarı elde etmişlerdir.

 

Aldıkları programlama ve teknik derslerle, üniversitelerin ve farklı kurumların düzenlediği çeşitli robot yarışmalarında birçok derece elde etmişlerdir.

Öğrencilerimizin kulüp çalışmalarına verdiğimiz destek çerçevesinde, öğrencilerimiz Model Birleşmiş Milletler, İngilizce Drama, sosyal sorumluluk projeleri gibi birçok sosyal alanda faaliyetlerini sürdürmektedirler. Sürdürülebilir kampüs teması altında Anadolu Teknik Lisesi ve diğer ENKA okullarımız ile beraber sürdürülebilirlik faaliyetleri organize edilmektedir.