Kinder Yıl Sonu Gösterisi: Kendimizi Kültür Yoluyla Nasıl İfade Ediyoruz

“Kendimizi İfade Etme Biçimimiz” ünitesinin bir parçası olarak beş Kinder sınıfı çok kapsamlı bir yol seçerek kültürün dil,müzik, dans, el sanatları, sanat, yiyecek ve diğer farklı özelliklerini kullanıp yerel halk danslarından oluşan bir yıl sonu gösterisinin yanı sıra bir sanat sergisi oluşturmaya karar verdiler.

Örneğin Yunuslar sınıfı Ege yöresi kültürünün bir parçası olan Zeybekler hakkında araştırma yapıyor. Öğrenciler konuya Ege bölgesi ile ilgili bildiklerini paylaşarak başladılar. Bazı öğrencilerin aile kökeni o yöreye dayandığından Ege ile ilgili bildiklerini paylaştılar. Daha sonrasında öğrenciler Ege Zeybek kültürü ile ilgili öğrenmek İSTEDİKLERİ hakkında sorular sordular. Sorgulamamız yönlendirmemiz için ön bilgileri ve sınıfta sordukları sorulardan oluşan posterler hazırlandı.

Kendimizi ifade etme biçimimiz bağlamında, Zeybek halk danslarının farklı özelliklerini incelediklerinde öğrenciler danstaki her hareketin kültürle ilgili farklı bir fikri yansıttığını öğrendi. Örneğin yavaş tempo ve havaya kaldırılan kol ve eller cesareti temsil ediyor ve efelerin o dönemde nasıl insanların koruyucusu olduğunu anlatıyor.

Öğrenciler ayrıca yerel müzikler dinliyorlar; enstrümanları inceleyip resimlerini çiziyorlar.

Öte yandan Zeybek kültürünü derinlemesine incelemeye başlamadan önce müzik ve dans konularını genel olarak inceledik. Farklı müzik çeşitleri ve ritimler hakkında araştırmalar yaptık. Salsa, rock and roll, bale v.b. gibi müziklere uygun şekilde dans etmeye çalıştık. Farklı müzik ve ritimlerin bizde farklı duyguları uyandırdığına ve vücudumuzu farklı şekillerde hareket etme isteği uyandırdığına karar verdik. Tüm bunlar da kendimizi ifade etme biçimlerimizin bir parçası. Farklı müzik türleri için en uygun olduğunu düşündüğümüz enstrümanların da resimlerini çizdik.

Kinder öğrencileri kilim dokuma ve dantel gibi el sanatlarını da inceliyor. Kilimlerdeki ve geleneksel kıyafetlerdeki Zeybek motiflerinin anlamını araştırıyorlar. Örgü ve işleme sanatlarının basit tekniklerini kullanarak ince motor becerilerini geliştiriyorlar.

Yıl sonu gösterimiz 22 Mayıs günü gerçekleşecek ve sergimiz de 1 Haziran’a kadar Clinton Vickers Sanat Galerisi’nde ziyaret açık olacak. Sorgulamamız sonucunda ortaya koyduğumuz ürünleri beğeneceğinizi umarız!

–Gizem Dönmez, Anaokulu Öğretmeni