null

SESSİZ

OKUMA

Adapazarı ENKA Okulları olarak bu yıl beşincisini düzenleyeceğimiz “Sessiz Okuma Eylemi” etkinliğimizi 26 Mayıs 2013 Pazar günü, Adapazarı şehir merkezindeki Serdivanpark alışveriş merkezinde 13.00 – 16.00 saatleri arasında gerçekleştiriyoruz.

Okuyan birey, okuyan okul, okuyan toplum… Okuyarak özgürlüğün farkına varan, farklı dünyalar keşfeden, eleştiren, daha güzele doğru adım atan bir toplumun bireyi olabilmek için okuyoruz.

Bu yılki temamız “Okumak bir boş zaman etkinliği değil, temel ihtiyaçlarından biridir”

Öğrenme ihtiyacının sadece eğitim kurumları dahilinde kalmayıp, bu ihtiyacı gidermek amacıyla; içinde yaşadığımız toplumun da katkısı, okuma alışkanlığının gelişiminde son derece önemlidir.

Kitap okumak belirli mekanlar dışında, imkan yaratılan her ortamda mümkün olabileceği fikrini yaymaya çalışıyoruz. Alışveriş merkezinin en çok ilgi çekecek vitrini seçtik, ENKA tişörtlü öğrenciler o vitrinlere oturup kitap okuyacaklar, serbest katılımcılar da ortak kullanım alanlarını kullanarak bizlere destek verecekler. Etkinlikle; okumayan, en değerli varlığımız olan zamanımızı boşa harcayan halkımızın bu alışkanlığını okuyarak protesto ediyoruz. 2009, 2010 yıllarındaki Sessiz Okuma Eylemimizde Adapazarı Şehir merkezindeki AdaCenter AVM’de, 2011, 2012 yıllarında halkın yoğun olarak kullandığı kent merkezindeki Kentpark’ta kitaplarımızı okuduk. Katılım çok kolay, etkinlik merkezine gelip kitap, dergi, gazete, e-kitap; okunabilecek herhangi bir materyali okumak yeterli.

Toplumumuzun gelişip değişmesi, en ucuz öğrenme yöntemi olan kitap okuyarak mümkündür. Alışkanlık haline getirdiğimiz “Kitap okumak için hiç boş zamanım yok” yanlış algısını değiştirmek, toplumsal gelişmenin kitaptan ve okumaktan geçtiği farkındalığını yaratmak istiyoruz. Bu yıl 5. sini düzenleyeceğimiz etkinliğimiz için bizlere destek veren SerdivanPark alışveriş merkezi yöneticilerine şimdiden teşekkür ediyoruz.

Organizasyon dahilindeki etkinlikler: *Okuma alışkanlığıyla ilgili söyleşi (Kahve Dünyası/İtalyan İşi Restaurant) *Dünden Bugüne Sessiz Okuma Eylemi  fotoğraf sergisi (Zemin kat)