null

Kulüp öğrencilerinde temel amacımız; fiziksel  gelişim, kendine güven, sahne deneyimi, takım çalışması, disiplin ve yardımlaşma gibi becerilerin gelişmesine katkı  sağlamaktır. Bu yıl Salsa dansı ile kulüp öğrencilerimiz; sene içerisinde  hazırlandıkları performanslarla yıl boyunca okul içi  organizasyonlara ve okul dışında gerçekleştirilecek olan  festivallere katılım göstereceklerdir.

Kulübümüz; matematik ve teknoloji alanlarına yönelik ilgiyi artırmak, bu alanda çalışmalar yapmaya özendirmek ve gelişimlerini desteklemeyi hedeflemekle birlikte, öğrencileri Tübitak Bilim Olimpiyatları’na hazırlamaktadır.

Kulüp içeriğimizde; matematik, problem çözme ve algoritma becerilerini geliştirmeye yönelik çalışmalar yürütülmektedir. C programlama dili üzerinden akış diyagramları, döngü yapıları, fonksiyon ve değişkenlerden oluşan kod veya kod bloklarıyla öğrenciler programlama becerisini deneyimlemektedir

Kulübümüz; yenilikçi teknolojiyi kullanan, proje tabanlı öğrenme yaklaşımıyla geliştirilecek çalışmalarla ulusal ve uluslararası yarışmalarda okulumuzu temsil etmektedir. Tübitak, TeknoFest ve benzeri platformlarda proje kurallarına göre çalışmalar yürütmektedir. Teknolojiye ilgi duyan, araştıran, fikir üreten, işbirliğine açık öğrencilerin potansiyellerini ortaya koyabilecekleri bir kulüptür.

Çevre okuryazarlığının sürdürülmesi ve daha da geliştirilmesi adına açılmış kulüp faaliyetlerimizle ; STEAM yaklaşımı ile birleştirilerek ENKA kampüsüne canlılık getirmeyi amaçlamaktayız. Evrensel problemlere çözüm arayacağımız, ulusal ve uluslararası düzeyde akranlarımızla buluşarak bu problemlere çözüm sunacağız. Böylelikle öğrenmeyi daha etkin kılarak; 21. yy bilgi ve becerilerini tam anlamıyla kazanarak Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na daha iyi hizmet edebileceğiz.

Sustainable Impcat Kulübü’ne hoş geldiniz! Bizler, İngilizce dil yeteneklerimizi kullanarak Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını ENKA topluluğunda daha görünür hale getirmeyi amaçlayan bir grup kararlı öğrenciyiz.

Biz, her öğrencinin bu Küresel Amaçları öğrenme hakkına sahip olduğuna, yaratıcılığın gücüne ve her öğrencinin kendi bireysel eylem yollarını bulabileceğine inanıyoruz. Siz de bu harekete katılarak dünyamızı daha iyi bir yer haline getirmeye katkıda bulunabilirsiniz. Sustainable Impact Kulübü olarak, bu hedefleri ENKA topluluğunda daha fazla insanın bilmesini sağlamak için çalışıyoruz.

Ayrıca, doğayı yakından inceleme fırsatı sunan ekoloji kampı ve deniz kaplumbağalarını yerinde gözlemleyebileceğimiz gezilerimiz de sizi bekliyor!

Siz de Sustainable Impact Kulübü’ne katılarak sadece dil becerilerinizi geliştirmekle kalmayacak, aynı zamanda dünya için önemli bir fark yaratacaksınız. Geleceği birlikte şekillendirmek için adım atın ve bu büyük macerada bizimle birlikte olun!

Sürdürülebilir bir dünya için birlikte hareket edelim. Bekliyoruz!

Tag ragbi, rugby’nin temel öğelerini etiket oyununun eğlencesiyle birleştiren heyecan verici ve hızlı bir takım sporudur. Geleneksel ragbi gibi vuruş yoktur, bu nedenle her yetenek seviyesi için güvenli ve kapsayıcı bir oyundur. Tag ragbi’de her oyuncu, iki Velcro etiketi bulunan bir kemer giyer ve amaç basittir: topu taşıyarak puan kazanın ve rakip takımın sizi etiketlerini çıkarmaktan kaçının.

Bu, strateji, takım çalışması ve hızlı düşünme oyunudur. Pas verme, savunma oyuncularından kaçma ve rakibi alt etmek için takım arkadaşlarınızla birlikte çalışma gibi temel becerileri öğreneceksiniz. Ayrıca aktif kalmak, dayanıklılık geliştirmek ve çeviklik ile koordinasyonunuzu geliştirmek için harika bir yoldur.

Girişimcilik dersiyle öğrenciler sosyal ve ekonomik hayatta girişken ve atak olmaya başlar. Genç girişimcileri bekleyen olanakların farkına varır. Bir fikri geliştirme ve projeye dönüştürme becerisi artan öğrenciler bir problemi bir plan hazırlayarak çözer. Elindeki kaynakları üretime dönüştürmeye başlayan bireyler, girişimcileri destekleyen kurum ve kuruluşları tanıma fırsatı bulur. Böylece hayata atıldığında iş yapabileceği kurum ve kuruluşları yakından tanıma fırsatı yakalar. Girişimci, aslında hayalinde canlandıran ve gerçekleştiren kişidir. O, bir şeyleri hayalinde canlandırabilir ve hayalinde canlandırdığı zaman nasıl yapacağını tam olarak görür. Genç girişimcileri bekleyen olanakların farkına varır.

Yazmak iyi gelir. Aslında o kadar basit. İster kurgu yazmaya heves edin, ister anılarınızı, ister sadece rahatlama amacında: Yazmak bize iyi gelir.

ENKALEM Kulübü olarak yapacağımız çalışmalarda yazınızı tetikleyecek ufak dokunuşlar, hikayelerinizi besleyecek, sizi düşünderecek konularda bir tadımlık bilgilerle yazma becerinizi sağlamlaştırmak en büyük amacımız.

Dönem içerisinde alanında uzman kişilerden alacağınız eğitimlerle kaleminizi kuvvetlendirmek istiyorsanız doğru kulüptesiniz.

Yapacağımız gezilerde elimizde kalem ve defterimizle kimi zaman tarihi mekanlarda bulacağız kendimizi kimi zaman doğanın kucağında kimi zaman da bir sanat galerisinde…

Kaleminizden dökülenler katılacağınız ulusal uluslararası yarışmalarda sadece bizleri değil başkalarını da etkilesin.

Kaleminizin ucu açıksa hadi başlayalım…

Moda ve Tasarım Kulübü’ne hoş geldiniz! Yaratıcılığınızı ortaya koymayı, stil konusundaki gözlem yeteneğinizi geliştirmeyi veya moda dünyasının büyüleyici alanlarını keşfetmeye meraklıysanız, doğru yerdesiniz. Siz ortaokul öğrencileri için tasarımın heyecan verici dünyalarını keşfetmek için mükemmel bir mekan olan Moda ve Tasarım Kulübü, hayallerinizdeki kıyafetleri çizmekten, renk uyumu, kumaş seçimi hakkında öğrenmeye ve temel dikiş denemelerine kadar pek çok farklı deneyim sunuyor. Bu kulüp, içsel moda tutkunuzu ortaya çıkarmak ve hayal gücünüzü serbest bırakmak için mükemmel bir fırsattır. Moda dünyasında tasarımın, trendlerin ve kişisel ifadenin sanatına dalarken eğlenceli ve şık bir yolculuğa hazır olun!

Kulübümüz; Müziğin ritmi, en temel ve büyüleyici unsurlarından biridir. Kalp atışlarımızdan doğan bir dil gibi, ritim müziği canlandırır ve hissettirir. Eğer müziğin ritmini daha yakından tanımak, kendi ritimlerinizi oluşturmak ve enstrümanınızı daha etkili çalmak istiyorsanız, Ritim kulübü tam da aradığınız kulüp olabilir.

ENKA RİTİM TOPLULUĞU Sanat şenliği ve önemli gün ve haftalar etkinliklerinde performanslar sergileyeceklerdir.

Okulumuzun kulüp çalışmalarında, kulüp üyesi öğrencilerimizin yaşayan Türkçemizi doğru ve güzel kullanımını benimsemeleri hedeflenir.

Basın Yayın Kulübü sosyal etkinliğinde öğrenciler yılda bir kez okul dergisini yayına hazırlanma sürecinde sorumluluk alırlar. Öğrencilerin hazırladıkları haberler, yazdıkları köşe yazıları, öğretmenlerin yazılarıyla birleştirilerek okul dergisinde yayınlanır. Ayrıca bölümlerden gelen etkinlikleri de derleyen birim, okul dergisinin çıkmasında büyük çaba gösterirler. Öğrencilerimiz, derginin çıkmasında yazıların toplanmasından ve düzenlenmesinden sorumludurlar.

Münazara Kulübü; öğrencilerin düşünme, konuşma ve tartışma becerilerini geliştirmeyi amaçlar. Bu amaçla kulüp öğrencileri, kulüp saatlerinde teorik eğitimlerin yanı sıra takım oluşturularak münazara maçları yapar. Öğrencilerimiz, “Argüman Fabrikası” tarafından düzenlenecek münazaraya giriş ve münazara eğitimleri ile kendilerini geliştirme fırsatı yakalar. Kulüp öğrencilerimiz, il geneli ve ulusal çapta yapılan münazara turnuvalarında okulumuzu temsil eder.

Araştırmaya meraklı, kendini etkin bir şekilde ifade etmek isteyen, düşüncelerini özgürce savunmayı seven öğrenciler kulübe katılabilecektir.

Münazara Kulübü Hedefleri

 • Yapıcı tartışma kültürü oluşturmak
 • Öğrencilerin; araştırma, inandırıcılık, toplum önünde konuşabilme, hızlı düşünme ve cevap verme gibi yeteneklerini geliştirmek
 • Birlikte iş yapabilme ve takım olarak hareket etme yeteneklerini geliştirmek
 • Hazırlıklı ve hazırlıksız konuşma becerilerini geliştirerek topluluk önünde konuşma becerisini ve özgüvenlerinin gelişmesine katkı sağlamak
 • Düşüncelerini tutarlı ve düzgün bir anlatımla ifade edebilmelerini sağlamak
 • Başkalarının düşüncelerine hoşgörülü olma bilinci kazanmak ve bu sayede akran zorbalığı gibi çağımız sorunlarının önüne geçmek
 • Empati yeteneği kazandırmak

“English Fun Club” olarak, İngilizceyi öğrenmek ve bu dilde iletişim kurmayı eğlenceli hale getirmeyi hedefliyoruz. Kulübümüz, öğrencilerimizin İngilizceyi etkili bir şekilde kullanmalarına yardımcı olmanın yanı sıra kültürel ve sosyal değerleri de keşfetmelerini teşvik ediyor. Okulumuz için çeşitli İngilizce etkinlikler yapmayı planlıyoruz. Kendi İngilizce oyunlarınızı tasarlamak ister misiniz? Bizimle birlikte oyun geliştirme projelerine katılabilirsiniz. Strateji oyunlarından bulmacalara kadar birçok oyun türünü İngilizce olarak deneyimleyeceksiniz. Sahne sanatlarına ilgi duyanlar için drama aktiviteleri planlıyoruz. Hem kendinizi ifade etmenin hem de İngilizceyi kullanmanın harika bir yolunu keşfedeceksiniz.

Matematik meraklıları, sporseverler, istatistik tutkunları, kişisel gelişim yolculuğunda olanlar, özgüveni artırmak isteyenler ve yapay zeka ile metin yazarlığına ilgi duyanlar için bir araya geldik! Biz, “Matematik ve Çok Daha Fazlası Kulübü” olarak, farklı ilgi alanlarına sahip insanları bir araya getiren dinamik bir topluluğuz.

📻 Radyo Programına Katılım: Ünlü bir radyo programında bulduğumuz verileri, özel gün ve haftalarda radyoya canlı yayında katılarak paylaşma fırsatı yaratıyoruz. Araştırmalarımızı yapay zeka ile yazdığımız özel metinlerle sunarak dinleyicilere ilginç içerikler sunuyoruz. Bilgi ve eğlencenin bir araya geldiği bu deneyime siz de katılın!

 • Çeşitlilik: Matematikten spor ve yapay zekaya kadar birçok farklı konuda araştırmalar yapma fırsatını sunuyor.
 • Yaratıcılık ve İnovasyon: Verileri kullanarak radyo programları için yapay zeka tarafından yazılan metinlerle ilgili çalışmalarınız, kulübümüzün yaratıcı ve yenilikçi yaklaşımlarını vurguluyor.
 • Öğrenme ve Büyüme Fırsatları: Kulüp üyeleri, matematiksel analizden istatistiksel araştırmalara kadar birçok beceriyi geliştirme ve öğrenme şansına sahip oluyorlar. Ayrıca kişisel gelişim ve özgüven konularında da destekleniyorlar.
 • Kariyer gelişimi: Kulüp üyeleri, veri analizi, metin yazımı ve yapay zeka gibi becerileri geliştirerek gelecekteki kariyerlerine yönelik avantaj elde edebilirler

Tübitak Bilim Olimpiyatları Kulübünün amacı, öğrencilerimizin matematik alanındaki ilgilerini artırmak, Ulusal Bilim Olimpiyatları’na hazırlamak ve Uluslararası/Bölgesel Bilim Olimpiyatları’na katılımlarını sağlamaktır.

Bu bağlamda; birinci aşama sınavında başarılı olan öğrenciler Ankara’da yapılan ikinci aşama sınavına hazırlık amaçlı yaz okulu kampına alınarak, alanında uzman akademisyenler tarafından sınava hazırlanırlar. İkinci aşama sınavında başarılı bulunan öğrencilere TÜBİTAK tarafından ulusal düzeyde madalya, başarı belgesi ve para ödülü verilir. İkinci aşama sınavında başarılı olan öğrenciler ise kış kampına katılarak bölgesel ve uluslararası olimpiyatlara katılmak için takım seçme sınavlarına alınırlar. Kış okulu sonrası yapılan takım seçme sınavları ve gerekli görülmesi durumunda yaz okulu, ikinci aşama ve kış okulu sınav sonuçları da dikkate alınarak, bölgesel ve uluslararası bilim olimpiyatlarında ülkemizi temsil edecek takımlar olimpiyat komiteleri tarafından belirlenir ve başkanlık onayı sonrası kesinleşir.

Mindfulness Kulübü, içsel potansiyelini keşfetmenin ve zihinsel gücünü artırmanın yollarını sunuyor. Başlangıç seviye yoga egzersizleri ile bedenin ve zihnin arasındaki dengeyi bulacak, meditasyon pratiği ile zihinsel dinginliği ve iç huzuru yakalayacak, zihinsel oyunlar ve aktivitelerle beynini güçlendirecek, dikkatini geliştirecek ve daha iyi öğrenme becerileri kazanacaksın. Ayrıca, farkındalığı günlük yaşamına nasıl entegre edeceğini öğrenerek stresli anlarla başa çıkmayı ve daha bilinçli bir yaşam sürdürmeyi keşfedeceksin. Sınavlardaki konsantrasyonu artırmanın yanı sıra, daha huzurlu ve odaklı bir yaşamın anahtarlarını elde edeceksin. İçsel potansiyelini keşfetmeye hazırsan Mindfulness Kulübünü tercih edebilirsin.

Öğrencilerimizin hem zihinsel  hem de motor becerilerini geliştirmesini amaçladığımız kulübümüzde;  kendi tasarımlarınızı yapabilir ve el emeği ürünlerinizi oluşturabilirsiniz.

Günlük hayatta ihtiyaç duyulan matkap, tornavida, çekiç vb. aletlerin kullanımı  kulübün kazandırmaya çalıştığı başlıca beceriler arasındadır. Ayrıca bu yıl planladığımız  çalışmalarda , STEAM etkinlikleri ve seramik ile ahşabı buluşturarak problemlere çözüm üretme yönündeki becerilerinizin de gelişmesini hedeflemekteyiz. Sürdürülebilir yaşam ilkesi doğrultusunda farkındalığı artıracak ve çevrelerine bu farkındalığı ürettiği ürünleri kullanarak aktarabilecekleri etkinlikler dönem boyu devam edecektir.

Kulübümüzde öğrencilerimizin bilime olan merak ve ilgilerinin artmasını, araştırma-sorgulama duygularının gelişmesini, deney sürecinin gözlemlenerek yorumlanmasını amaçlıyoruz. Amaçlarımız doğrultusunda yaparak-yaşayarak öğrenmenin gerçekleştiği laboratuvar çalışmaları, günlük yaşamda karşılaşılan problemlere çözüm üretme ve model tasarlama, ileri dönüşüm felsefesinin benimsendiği maker çalışmaları gerçekleştireceğiz. Dönem boyunca yapılan çalışmalarımızı kulüp öğrencilerimizin liderliğinde sene sonunda gerçekleştireceğimiz bilim şenliğinde sunacağız.

Oryantiring, zamana karşı yarışan öğrencilerin pusula ve harita yardımıyla hedefleri bulduğu bir spor branşıdır. Oryantiring sporunda amaç araziye yerleştirilmiş hedefleri en kısa sürede blup parkuru tamamlamaktır.

Öğrencilerimizin doğa ile iç içe olmayı, harita okuma yeteneklerini, yön bulma kabiliyetini ve hızlı karar verme becerisini kazanacaktır. Aktivitede başarılı olmak için hızlı, çevik ve kuvvetli olmak gerekir. Öğrenci sürekli bu yönlerde gelişme kaydeder.Oryantiringin temel özelliği, içerdiği mücadelenin hem fiziksel hem de zihinsel olmasıdır. İşin içinde harita okumak olduğunda çocuklar genellikle daha fazla antrenman yapmaya ve daha uzun koşmaya başlarlar.

Yoga, zihni, bedeni ve ruhu birleştirmeyi amaçlar. Yoga eğitmenlerine göre zihin ve beden birdir, doğru araç ve ortamla aralarında uyum oluşur ve vücut kendini iyileştirebilir.

Kulübümüzde öğrenciler,  yoga eğitmeni eşliğinde farklı pozlar, nefes teknikleri ve meditasyon uygulamaları öğrenecekler. Bunun yanı sıra, ekip ruhu ve arkadaşlık da geliştirme fırsatı bulacaklar.

Ortaokul Yoga Kulübü, haftalık toplantılarımızda hem fiziksel hem de zihinsel sağlığımıza odaklanarak öğrencilerin dengeli bir yaşam tarzı benimsemelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bu kulüp, her seviyeden katılımcıya açıktır, bu nedenle yoga deneyiminiz olmasa bile sizi aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Kendin Yap Kulübü, hayal gücünüzü sınırlamadan, el becerilerinizi geliştirirken keyif alacağınız bir topluluktur. Kendi ellerinizle neler yapabileceğinizi keşfetmek ve bu sürecin keyfini çıkarmak istiyorsanız kulübümüzü seçebilirsiniz.

Kendin Yap Kulübü’nün sunduğu avantajlar:

 1. Yaratıcılığınızı Geliştirin: Kendi ürünlerinizi tasarlayın ve kişiselleştirin. Marifetlerinizi sergileyerek kendinizi ifade etme fırsatı bulun.
 2. Beceri Kazanın: Boyama, tasarlama,dikiş ve daha fazlasıyla ilgileniyor musunuz? Kulübümüzde bu becerileri öğrenme ve geliştirme şansına sahip olacaksınız.
 3. Paylaşın ve İlham Alın: Diğer arkadaşlarınızla deneyimlerinizi paylaşın ve onların ürünlerinden ilham alın. Kendi fikirlerinizi geliştirmek için kulüp öğrencilerinden ve öğretmeninden destek alın.
 4. Sosyal Bağlar Kurun: Kendin Yap Kulübü, benzer ilgi alanlarına sahip insanlarla tanışma ve yeni arkadaşlıklar kurma fırsatı sunar. Birlikte çalışarak ve öğrenerek güçlü bağlar oluşturun.
 5. Eğlenceli Etkinlikler: Atölye çalışmaları, kermes ve daha fazlası! Kendin Yap Kulübü, eğlenceli etkinlikler düzenleyerek öğrencileri bir araya getirir.

Kendin Yap Kulübü’ne katılarak kendi el emeğinizle harika şeyler yaratmanın ve yeni arkadaşlıklar kurmanın tadını çıkarın. Her sınıf seviyesinden öğrencileri bekliyoruz.

Raket sporları kulübünde öğrencilerimiz, 3 farklı branşın (masa tenisi, badminton ve tenis) oyun kurallarını, nasıl oynandığını ve nasıl taktik geliştirebileceklerini öğrenerek bol bol uygulama fırsatı bulurlar. Öğrencilerin kendi aralarında yapacakları müsabakalar, turnuvalar sayesinde rekabet ortamını ve adil oyun formatını deneyimlemiş olurlar. Öğrencilerimizin bu sporlarda ki hızlı düşünme ve uygulama becerilerini günlük hayatlarına yansıtabilmeleri amaçlarımız arasındadır.

Kulübümüz; sanat, spor ve bilim dalı olarak nitelendirilen satranç oyununu bilmeyen öğrencilere satranç oynamayı öğretmek; ilgili, bilgili ve yetenekli olan öğrencilerimizin kendilerini geliştirmelerini sağlamak için çalışmalar yapmaktadır. Satrancı öğretmek, yaygınlaştırmak ve satranç oynayarak öğrencilerin düşünme

becerilerini geliştirmek kulübün öncelikli amacıdır.

Matematiksel Tasarım Kulübü, öğrencilerimizin matematiksel, zihinsel ve motor becerilerinin disiplinler arası yaklaşımlardan yararlanarak arttırmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda her hafta karşılaştıkları temalar doğrultusunda farklı disiplinlerden yararlanarak öğrencilerin matematiğe diğer disiplinler ile dokunmasını ve onu sevmesini sağlamak, görüş açılarını genişletmek ve üreticiliklerini ortaya çıkarılması hedeflenmektedir. Haftalık programlarımız doğrultusunda, yaratıcılığın güçleneceği ve öğrencilerin kendilerini özgürce ifade edebilecekleri etkinlikler yapılacaktır.

Kulübümüz; öğrencilerimizin görsel tarama, dikkat geliştirme, odaklanma, planlama ve akıl yürütme becerilerini geliştirmek amaçlı kurulmuştur. Öğrencilerimizin çeşitli platformlarda mantık soruları ve zeka oyunları etkinlikleri ile matematiksel zekalarını geliştirerek eğlenceli vakit geçirmeleri hedeflenmiştir.

Öğrencilerimizin matematiksel bakış açısını oyunlarla geliştirmek ve matematiği günlük hayatta karşılaştığı sorunlar üzerinde daha etkin kullanmalarını sağlama adına yeni nesil sorular çözmeleri hedeflenmiştir.

Kulübümüzde; tüm sanat disiplinlerinin bir arada kullanılmasını pekiştirerek yapacağımız faaliyetlerimiz, ürün elde etme sonucuna dayalı çalışmalar ile devam edecektir.  Birlikte eser ortaya çıkarmanın bize katacağı işbirliği anlayışıyla, toplum olarak dikkat çekmemiz gereken konulara da değineceğiz. Atık malzemelerin yönetiminin doğru yapılmamasının çevreye verdiği zararları hepimiz biliyoruz. Bu bağlamda iklim krizleri, nesli tükenmekte olan canlıların sayısı her geçen gün artmakta. Yeniden kullanım bağlamında yapacağımız eserler bu anlamda onların resimlerini  iki boyutlu ve üç boyutlu ve rölyef  çalışmalarla devam edecek. Malzeme olarak yüzeyin ne olduğu farketmeksizin sizlerin katkıda bulunacağı; zaman zaman kampanyalarla zaman zaman kendi çabamızla kulüp için getireceğimiz atık malzemeler ile çalışmalarımız, etkinliklerimiz gerçekleşecektir.