null

GENEL

TANITIM

Adapazarı ENKA Okulları kampüsünde ilkokul, ortaokul, lise binalarımızda öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin kullanımına sunulan üç adet kütüphane vardır.

Kütüphanelerimiz, tüm kampüs paydaşlarının okuma alışkanlığı ve kültürünü geliştirip sürdürülebilir dönüşümünü sağlamak için etkinlikler geliştirir ve etkin olarak uygular. Aynı zamanda gelişen ve değişen müfredat için ihtiyaç duyulan en güncel basılı ve dijital bilgi kaynaklarını edinir ve paydaşlarına kullandırır.

Öğrencilerimizin akademik dürüstlük ve bilgi okuryazarlığı becerilerini desteklemek için programlar geliştirir ve bunların eğitimlerini verir. Bu programlar sayesinde öğrenenlerimiz, anasınıfından lise son sınıfa kadarki öğrenim süreçlerinde uluslararası standartlarda bilimsel rapor yazabilir donanıma kavuşmaktadırlar.

Kütüphanelerimiz okullarımızın merkezinde; her disiplinle sıkı bir iş birliği içerisindedir. Koleksiyon gelişimi öğrenci, öğretmen ve diğer tüm paydaşların istekleri doğrultusunda sağlanır.

ENKA Okulları Kütüphaneleri, çevresinde yaşayan toplumun bilgiye erişimine katkıda bulunmak, okuma alışkanlığı ve kültürünün gelişmesine destek olmak için de sorumluluk üstlenerek çeşitli etkinlikler organize eder.

Toplam fiziksel materyal sayısı 61.895’tir. 57.000 adet kitap, 902 adet CD, 157 adet VCD, 1000 adet DVD, 2.500 adet VHS, 336 adet Laser Disc, 32 adet süreli yayını ile güncel kalabilen bir kütüphanedir. Günlük 5 ulusal, 2 yerel, 1 İngilizce, toplam 8 adet gazete takibi yapılmaktadır.

Özenle seçimi yapılan; abonelik yöntemiyle ve açık erişimle ulaşılan dijital ansiklopedi veri tabanları, dijital kitap veri tabanları, dijital dergi veri tabanları ve akademik dürüstlük çalışmalarında kullanılan uluslararası “intihal filtreleme” yazılımı da öğrenenlerimize kullandırılmaktadır.

Kütüphanelerimizdeki fiziksel yayınlar dahil tüm koleksiyonumuz, kullanıcılarımız için uzaktan erişime açıktır.

Hizmet Saatleri

Hafta içi 08.20 – 17.30 saatleri arasıdır.

Şarık Tara 

ENKA Holding Onursal Başkanı Sayın Şarık Tara, 2014 yılında başlattığı bir kampanya dahilinde kütüphanemize yaklaşık 15.000 kitap ve kitap dışı yayını bağışlamıştır. Halen devam eden kampanya dahilinde edinilen yayınların fazla nüshaları ihtiyaç duyan diğer okullara gönderilerek kütüphanelerine destek olunmaktadır.

Halit Çapın

Türkçe ve edebiyata katkıları, mesleğe yaptığı hizmetleri, dili özgün kullanımı, kıvrak bir kaleme sahip olması ve aldığı başarı ödülleriyle unutulmayacak olan gazeteci yazar Halit Çapın’ın şahsına ait kitaplık Sayın Berfu Çapın’ın bağışlarıyla okul kütüphanemize kazandırılmıştır.

Duygu Asena 

Kadın hakları, cinsellik, kadınlara şiddet, kadınların ekonomik özgürlükleri konularında, tabulara karşı çıkan, Türkiye’deki özgür kadın hareketlerinin savunucusu, gazeteci yazar Duygu Asena’nın şahsına ait kitaplık, Sayın İnci Asena’nın bağışlarıyla okul kütüphanemize kazandırılmıştır.

Mithat Alam

Boğaziçi Üniversitesi tarafından Sayın Mithat Alam aracılığı ile okulumuz kütüphanesine hediye koleksiyondur. Yaklaşık 5.000 adet VHS filmden oluşmaktadır. Genel film arşivimizde toplam 4.300 civarında farklı formatlarda film bulunmaktadır. Bu filmler derse yardımcı bilgi kaynağı olarak etkin olarak kullanılmaktadır.