Öğrenciler, Paris ve CERN Gezisiyle Unutulmaz Bir Deneyim Yaşadı!

Ortaokul ve lise öğrencilerinden oluşan 45 kişilik bir grup, tarih, bilim ve kültür dolu 5 günlük gezi programı kapsamında Paris ve Cenevre’yi keşfetti. Gezi, 7-11 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşti.

Gezinin ilk günü, öğrenciler Paris’in tarihi mekanlarını keşfetmek için Louvre Müzesi, Zafer Takı, Charles de Gaulle Meydanı, Şanzelize Bulvarı ve Eyfel Kulesi gibi önemli noktaları ziyaret ettiler. İkinci gün ise tam gün boyunca Disneyland Paris’te eğlenceli vakit geçirdiler.

Ardından İsviçre’ye geçen öğrenciler, dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarı olan CERN’i ziyaret etti. CERN ziyaretinin bir parçası olarak laboratuvar atölyelerine katılan öğrenciler, bilimsel meraklarını ortaya koymanın ve merak ettikleri sorulara cevap bulmanın keyfini yaşadılar.

Ayrıca CERN’ün yeni eğitim merkezi CERN Science Gateway’i gezerek CERN’deki bilim insanlarının; uygulamalı deneylerle çarpıştırıcıları ve bilgi işlem sistemlerini çalışmalarında nasıl kullandıklarını ve bu teknolojilerin insanlığa faydalarını yenilikçi ve ilham verici deneyimlerle keşfetme şansı elde ettiler.

Cenevre’ye geçtikten sonra öğrenciler, Leman Gölü’nün muhteşem manzarası eşliğinde Olimpiyat Müzesi ve Bilim Tarihi Müzesi’ni gezdiler. Türkiye Cumhuriyet tarihinde önem taşıyan Lozan ve Montrö şehirlerindeki antlaşmaların yapıldığı yerleri ziyaret ettiler.

Gezimizin son gününde Cenevre şehir merkezinde serbest zaman geçiren öğrenciler, şehrin sunduğu atmosferin tadını çıkardılar.

Bu unutulmaz macerada yer alan öğrenciler, yeni dostluklar edinmenin yanı sıra kültürel ve akademik anlamda da çok şey öğrenerek bilimsel ve kültürel gelişimlerine katkı sağlamıştır.