TÜBİTAK’TA BÜYÜK BAŞARIMIZ

TÜBİTAK 53. LİSE ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASINDA YER ALAN PROJEMİZ TÜRKİYE İKİNCİSİ OLDU

Ülkemizdeki bilim temelli çalışmaların desteklenerek bilgi ve teknolojinin üretilmesi için ihtiyaç duyulan insan kaynağının geliştirilmesi amacıyla düzenlenen TÜBİTAK 2204A kategorisi yarışma süreci tamamlandı. 

Yarışmanın finali 30 Mayıs – 2 Haziran 2022 tarihleri arasında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kongre Merkezinde düzenlendi. Türkiye çapında 12 ana alandan toplam 216 proje final yarışmasına katıldı. Sosyoloji ana alanında 18 projenin yer aldığı süreçte, öğrencimiz Zeynep Simla Çakan’ın hazırladığı ve danışmanlığını edebiyat öğretmenimiz Hüseyin Ünal’ın yaptığı çalışma Türkiye ikincisi oldu. Zeynep Simla Çakan’a ödülünü, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank verdi. 

Öğrencimizin “Dijital Çağda Z Kuşağı Açısından Sosyal Adalet Algısı ve Aktif Yurttaşlık İlişkisinde Sosyal Medya Kullanımının Aracı Rolü” adlı çalışması İstanbul Asya Bölge Yarışması’nda sosyoloji ana alanında 8 proje arasından birinci olarak Türkiye Finali’ne gitmeye hak kazanmıştı. 

“Dijital Çağda Z Kuşağı Açısından Sosyal Adalet Algısı ve Aktif Yurttaşlık İlişkisinde Sosyal Medya Kullanımının Aracı Rolü” isimli çalışmasında öğrencimiz; sosyal adalet ile aktif yurttaşlık arasındaki ilişkiyi, sosyal medyanın aktif yurttaşlık bağlamındaki rolünü Z Kuşağı üzerinden incelemiştir. 

Bize bu büyük gururu yaşatan öğrencimizi ve proje danışmanı öğretmenimizi başarılarından dolayı tebrik ediyoruz.